Sirkus Florentino Tuomelan kentällä

Olin elämäni ensimmäistä kertaa sirkuksessa, ja kyllä oli jännittävää. Oli tirehtööri, oli jonglööri, oli klovni, oli akrobaatti, oli elefantti, oli puudeli, oli tikkari – oli vaikka mitä saatu mahtumaan pieneen telttaan ja vähään väkeen!

Kuva Sirkus Florentino

Kaltaiseni konttorilotta kalpenee esitysten edessä:

Siinä missä oma akrobatia rajoittuu toimistotuolilla pyörimiseen, todelliset tekijät kiipeävät lakanaa pitkin teltan kattoon tai tasapainoilevat parissa metrissä rullien ja laatikoiden päällä.

Ja kun pitää saavutuksena sitä, että löytää paikan täyden kahvipaussipöydän äärestä, alan mies mahduttaa itsensä puolen kuution laatikkoon kahdeksantoista seinät lävistävän seipään kanssa.

Vieressä istuvat pikkulikat olivat asian ytimessä: ”No joo, vähänkö toi on helppoa, kun osaa. Mutta jos ei osaa, niin sitten onkin tosi vaikeeta!”

Jos et usko, niin katso huomenna torstaina Yle Areenasta. Tänään oltiin suorassa lähetyksessä. Siirto Pasilaan.

 

2 ajatusta artikkelista “Sirkus Florentino Tuomelan kentällä

    • Jaa-a, en osaa auttaa. Sirkuksessa sanoivat, että ykkönen on paikalla tekemässä suoraa lähetystä ja että tallenne olisi torstaina katsottavissa Areenassa.

      Tykkää

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s