Terveiset koritehtaasta. Naistenpäivän kunniaksi Pirjo järjesti paperikoripunonnan ja paperikukkasidonnan illan Turengin asemaravintolassa.
Villapaita päällä kun lähti kakluunin kylkeen paperia taittelemaan sekä sen kanssa taistelemaan, niin hiki tuli! Näpitkin olivat kuin entisen junanlämmittäjän, kun painoväri tarttui sormiin suikaleita toisten väliin sujutellessa. Hikipajassa oli kyllä leppoisampi tunnelma ja parempi tarjoilu kuin kiinalaisella vankityöleirillä, mutta kyllä oli työtahti ja lopputulosten laatukin erilainen. (Merkittävää oli, että meidän pöydässä korinsa sai ensimmäisenä punottua yksi koululainen, mikä selittänee syyn globaalille lapsityövoiman käytölle.)
Kiitos järjestäjille, tullaan toistekin. Mahdollisesti jopa junalla.
Ensimmäisen korini tein taannoin tavallisista suikaleista. Nyt saanko esitellä: Marimekon design-suunnikas! (Joo, ei menisi kiinalaisen tehtaan laadun- valvonnasta läpi tämä tekele.)